Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
PL EN DE

IV Opolski Kongres Energetyczny – forum do dyskusji

„Równowaga energetyczna elementem rozwoju regionu” – takie motto towarzyszyło IV Opolskiemu Kongresowi Energetycznemu. Dyskutowano na nim m.in. o źródłach finansowania inwestycji w energetykę konwencjonalną i OZE czy zmianach w ustawie o OZE i ustawie o lokowaniu elektrowni wiatrowych.

IV Opolski Kongres Energetyczny odbył się we wtorek (21 czerwca) w Opolu w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Wzięli w nim udział specjaliści reprezentujący instytucje naukowe, przedsiębiorcy i samorządowcy.

Członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza, który otwierał spotkanie podkreślił, że jest to wydarzenie ważne, bo „pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na problem energetyki”. Mówił m.in., że choć stwierdzenie „równowaga energetyczna elementem rozwoju gospodarczego regionu” wydaje się być truizmem, to jednak – jak podkreślił - bez wątpienia prawdziwym.

- Kilka tygodni temu OCRG organizowało w urzędzie marszałkowskim spotkanie z przedstawicielami stref ekonomicznych, gmin i z dostawcami mediów. Przez kilka godzin rozmawialiśmy o tym, jakim problemem jest czasem dostarczenie odpowiedniej ilości energii do terenów inwestycyjnych – relacjonował. I dodał: - Możemy ściągać inwestorów, kusić ich różnego rodzaju ulgami. Ale jeśli nie będą oni mieli dostarczonej na swoje potrzeby wystarczającej ilości energii, to nie będą w stanie niczego wdrażać.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który także otwierał Kongres, podkreślił z kolei, że w temacie energetyki odnawialnej potrzebny jest złoty środek. - Energetyka odnawialna jest bardzo ważna, ale nie możemy zapominać o tym, jakie mamy zasoby i w jakim jesteśmy miejscu. A także, co oznaczają dla nas nakłady na energetykę odnawialną kiedy mogą one przeważyć nad tym, co jest nam w tej chwili najbardziej potrzebne – przekonywał i zaznaczał, że właśnie zorganizowany w Opolu Kongres jest okazją do bardzo potrzebnej dyskusji o tym, jaki jest status energetyki odnawialnej w Polsce i jak jesteśmy przygotowani na to, by ją wdrażać.

- Jedno to pędzić do przodu, wdrażać ustawy i zobowiązywać do ich stosowania, a drugie - myśleć o zasobach, które mamy - podsumował. Podkreślił przy tym, że absolutnie jest zwolennikiem energetyki odnawialnej, szczególnie w takim regionie, jak Opolszczyzna.

Prezes Tauron Dystrybucja SA Robert Zasina podczas zorganizowanej w trakcie Kongresu konferencji prasowej powiedział natomiast, że wydarzenie to ma głównie na celu pokazanie tego, iż istnieje „współpraca i są tematy wspólne między energetyką, a klientami reprezentowanymi przez samorządy, firmy prywatne czy instytucje miejskie”. - To nasze dzisiejsze spotkanie pozwala wymieniać doświadczenia, pokazać, w którym kierunku idzie energetyka, co chce realizować lokalnie czy też na całym obszarze naszej działalności Tauron Dystrybucja. Z drugiej strony możemy wysłuchać oczekiwań i tego, jaki wpływ zmiany w energetyce mają na samorządy, na współpracę z klientami – mówił Zasina.

Podkreślił też, że energetyka to branża, która od wielu lat wciąż się rozwija i każdy rok przynosi w niej coś nowego. - W tym roku wchodzi dużo nowych regulacji prawnych, które wpływają na funkcjonowanie energetyki i jej współpracę z klientami – dodał.

O nowych regulacjach prawnych dotyczących odnawialnych źródeł energii mówił także na konferencji Szymon Ogłaza. Jak podkreślił – z jednej strony na Kongresie wybrzmiało, że „ustawa o energii wiatrowej jest antywiatrowa”; z drugiej można było na nim usłyszeć o „próbach dostosowania się inwestorów do okoliczności, które zaraz zaczną obowiązywać”. - To był dosyć ciekawy wątek, bo diametralnie zmienia się sytuacja prawna w tym zakresie – uznał członek zarządu woj. opolskiego.

W jego opinii z jednej strony faktycznie słychać głosy części mieszkańców, którzy jednoznacznie wypowiadają się przeciw elektrowniom wiatrowym. Z drugiej jednak strony – jak zaznaczył – są też społeczności, które korzystają na tych inwestycjach, bo oznaczają one np. podatki dla gmin - często takich, które nie mają wielu źródeł dochodów.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreślił podczas Kongresu, że kierowana przez niego jednostka jest w stałym kontakcie m.in. właśnie z dostawcami energii. Przede wszystkim przez wzgląd na kolejne tereny inwestycyjne wnoszone do stref, wciąż bardzo atrakcyjnych dla firm. Wrzeciono dodał, że w najbliższym czasie OCRG przekaże z pewnością informacje o zapotrzebowaniu na energię na terenach, które mają być włączone do SSE - np. w Oleśnie, Ujeździe czy Kluczborku.

Z kolei wicedyrektor OCRG ds. rozwoju gospodarczego Dariusz Mazurczak przedstawiał uczestnikom Kongresu wdrażaną przez Centrum ideę grup zakupowych, które dotyczą właśnie wspólnego zakupu energii elektrycznej przez firmy. Zaznaczył, że z roku na rok zainteresowanie przystąpieniem do takich grup rośnie, a firmy mają z tego tytułu realne, sięgające np. kilkunastu tysięcy złotych rocznie, oszczędności.

Organizatorami IV Opolskiego Kongresu Energetycznego byli: Tauron Dystrybucja S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Miasta Opola.


mapkaOpolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
ul.Krakowska 38, 45-075 Opole
Zobacz jak do nas trafić

Wszelkie prawa zastrzeżone © OCRG foot logo
designed by NSFpowered by Geopard