Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
PL EN DE

Infrastruktura komunikacyjna

 _mce_src=Komunikacja Drogowa
Województwo opolskie posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci dróg w kraju. Najważniejszą osią komunikacyjną regionu jest autostrada A4, stanowiąca główny element paneuropejskiego korytarza transportowego Berlin-Kijów, a w przyszłości Bruksela - Rostów nad Donem.
Autostrada jest elementem układu transportowego, który w południowej Polsce koncentruje przepływ największej masy towarów oraz osób. Jednocześnie zapewnia sprawność komunikacyjną, a tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Koncentrują się one przy 6 węzłach autostradowych: Przylesie", Prądy", Dąbrówka", Gogolin", Olszowa", Nogowczyce".

 

 _mce_src=Komunikacja kolejowa
Sieć kolejowa w województwie opolskim dwukrotnie przewyższa gęstość sieci w innych częściach kraju. Przez region przebiegają linie kolejowe o istotnym znaczeniu dla komunikacji krajowej i zagranicznej (trasy Drezno-Moskwa, Malmö-Chałupki). W planach jest rozbudowa i modernizacja szlaków kolejowych, która pozwoli na przewożenie większej liczby osób i towarów z większą prędkością.

 

 

 

 _mce_src=Komunikacja Lotnicza
W odległości 1-2 godzin jazdy samochodem od centrum Opola znajdują się 4 lotniska międzynarodowe. W przypadku większości lokalizacji inwestycyjnych czas dojazdu do lotniska spada poniżej jednej godziny.
Najbliższe pasażerskie porty lotnicze:
Wrocław (WRO) – z Opola 100 km, dojazd 1 h, 1,7 mln pasażerów rocznie, 28 destynacji -  www.airport.wroclaw.pl 
Katowice (KTW) -  z Opola 100 km, dojazd 1,5 h, 2,4 mln pasażerów rocznie, 35 destynacji, www.katowice-airport.com
Kraków (KRK) -  z Opola 170 km, dojazd 2 h, 2,9 mln pasażerów rocznie, 53 destynacje, -  www.krakowairport.pl
Ostrawa (OSR) -  z Opola 120 km, dojazd 2 h, 0,3 mln pasażerów rocznie, 2 destynacje, -  www.airport-ostrava.cz

 

 _mce_src= Lotnisko Kamień Śląski
www.opole.airport.aero

Potencjalne kierunki rozwoju Lotniska w Kamieniu Śląskim:
- obsługa połączeń międzynarodowych (tanie linie lotnicze), - obsługa regularnych połączeń z Niemcami, - loty czarterowe, - Cargo, - General Aviation: - Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego, - autoryzowana obsługa serwisowa samolotów, - zloty samolotów z całej Europy.
Lotnisko to jest ważnym elementem systemu komunikacyjnego województwa dzięki istniejącej infrastrukturze (betonowy pas startowy o długości 2350 m i szerokości 60 m, powierzchnia obszaru należącego do firmy wraz z lotniskiem - 285 ha, 100 m od lotniska bocznica kolejowa, hotel umożliwiający gościom dłuższy pobyt w Kamieniu Śląskim i regionie) oraz swojemu korzystnemu położeniu:
- 8 km od autostrady A4,
- 121 km od Wrocławia,
- 90 km od Katowic,
- 28 km od Opola,
- około 300 km do granicy z Niemcami,
- 45 km od granicy z Czechami.

 _mce_src=Komunikacja wodna
Rzeka Odra jest naturalnym ciągiem komunikacyjnym, który biegnie równoległe do autostrady A4. Wkrótce powinna stać się międzynarodową trasą żeglugi śródlądowej. Ten pełen możliwości szlak wodny biegnie przez województwo opolskie od portu w Koźlu na południu regionu po Lipki na granicy z województwem dolnośląskim. Istotną rolę w komunikacji wodnej odgrywają też Kanał Kędzierzyński i Kanał Gliwicki. Największy port znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu.

 

 

dokumenty do pobrania


mapkaOpolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
ul.Krakowska 38, 45-075 Opole
Zobacz jak do nas trafić

Wszelkie prawa zastrzeżone © OCRG foot logo
designed by NSFpowered by Geopard